19 maja 2018 r. w godz. 19.00 – 0.30 w Willi „Waleria” przy ul. Spacerowa 20 w Milanówku po raz pierwszy odbędzie się Noc Muzeów. Uroczysty wernisaż przewidziany jest na godzinę 20.00.

Choć w tym mieście nie ma żadnego muzeum, to jego historia związana jest z ludźmi, którzy byli twórcami, lub ludźmi, którzy sztuką się otaczali. Sam Milanówek – w historycznych, przedwojennych granicach został wpisany do rejestru zabytków w 1988 r. jako zespół urbanistyczno – krajobrazowy miasta i stanowi swoiste muzeum architektury. Wśród zabytkowych obiektów Milanówka ważne miejsce zajmuje Willa „Waleria” - okazały dom, wybudowany w 1910 r. przez Rufina Morozowicza. W 1913 roku Maria Morozowiczówna (córka Rufina) wyszła za mąż za rzeźbiarza z kręgu artystów krakowskich - Jana Szczepkowskiego, który w 1918 roku zamieszkał w Willi „Waleria”, wybudował tu swą pracownię i tworzył aż do śmierci w 1964 roku.

Willa „Waleria” była zawsze domem należącym do artystów i goszczącym artystów – elitę artystyczną międzywojennej Polski. Była domem tętniącym życiem i pełnym sztuki. Zabytek niecierpliwie czeka na remont i zorganizowanie w nim muzeum Jana Szczepkowskiego. W sobotnią noc, na kilka godzin w „Walerii” otworzymy namiastkę muzeum polskiej sztuki dwudziestolecia międzywojennego z okresu, który był też najistotniejszy dla twórczości Jana Szczepkowskiego.

W trakcie Nocy Muzeów w Willi „Waleria” w oryginalnej pracowni Jana Szczepkowskiego zostaną pokazane:
- prace malarskie: obrazy olejne, gwasze, pastele znanych, polskich artystów;
- rzeźby Jana Szczepkowskiego oraz małe formy rzeźbiarskie innych autorów;
Sztuka użytkowa
- porcelana z wytwórni w Ćmielowie, Wałbrzychu, Włocławku;
- wyroby szklane z hut „Niemen”, „Hortensja”, Zawiercie” i innych;
- tkanina artystyczna;
- meble;
- drobne przedmioty codziennego użytku.

Eksponaty pochodzą z kolekcji prywatnych i kolekcji rzeźb Jana Szczepkowskiego należącej do miasta Milanówka. Serdecznie zapraszamy, nie przegapcie tej niepowtarzalnej okazji na obejrzenie na co dzień niedostępnych dzieł sztuki.

Informacje na bieżąco na:
https://web.facebook.com/RazemdlaMilanowka/
https://web.facebook.com/CST.WillaWaleria/notifications/
oraz na stronie internetowej miasta Milanówka

Organizatorami wystawy są:

  • Stowarzyszenie Razem dla Milanówka,
  • Centrum Środowisk Twórczych Willa Waleria.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Opowiadania z Milanówka”, będącego częścią uroczystych obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polski. Projekt otrzymał dofinansowanie z budżetu miasta Milanówka.

20180514 plakat3

Udostępnij na: