Drewno to podstawowe pierwotne źródło energii, z którego może korzystać człowiek o każdej porze roku. Drewno jednak nie zawsze zawiera taką samą ilość energii. Głównym powodem tego jest woda przechowywana wewnątrz. Świeże drewno zawiera do 50% wody, a woda się nie pali. Odpowiednie sezonowanie już po okresie roku podwaja ilość energii, którą można uzyskać z każdego kilograma drewna. Do prawidłowego spalania drewno potrzebuje około 15% zawartości wody, tzw. wilgotności.

Spalanie drewna odbywa się w trzech fazach:

  1. drewo wysycha do całkowitego odparowania wody.
  2. w temperaturze 150-550 stopni Celsjusza zaczyna rozkładać się na węgiel drzewny uwalniając gazy drzene w procesie tza. pyrolizy.
  3. gazy drzewne utleniają się w celu wytworzenia ciepła i światła by uwolnić energię pozyskaną ze słońca.

Tradycyjne kuchnie opalane drewnem jakich używały poprzednie pokolenia pozwalały wykorzystać energię z drewna jedynie w 20%. Obecnie na rynek wprowadzane mogą być urządzenia zapewniające nawet 90% sprawności, czyli praktycznie eliminujące emisje cząstek stałych.

Kolejnym elementem gwarantującym czyste spalanie jest zadbanie o czysty komin oraz odpowiednia izolacja samego budynku. Korzystanie z drewna z lasów zarządzanych w zrównoważony sposób jest dobre nie tylko dla Twojego regionu i budżetu, ale także dla klimatu z jakiego wszyscy korzystamy.

Źródło: Kampania "Drewno jest EKO" 


 

Materiał filmowy UNESCO

Udostępnij na: