Herb Miasta MilanówkaZa nami kluczowa sesja Rady Miasta Milanówka, na której ustalony został budżet naszego miasta na rok 2019. To tym dokumentem określane są wydatki i dochody jednostki samorządu terytorialnego.

Uchwała podjęta zdecydowaną większością głosów „za” (12), przy jednym przeciwnym (radny Witold Mossakowski) i dwóch wstrzymujących (radni: Piotr Napłoszek i Waldemar Parol). Wspomniana uchwała określa m.in.: zakres inwestycji, które realizować będzie Urząd Miasta, nakłady na oświatę, ochronę środowiska, kulturę czy pomoc społeczną. Zachęcam do zapoznania się z tym dokumentem, bowiem uchwała budżetowa, tak jak wszystkie uchwały, trafia do naszego Biuletynu Informacji Publicznej. Ten dokument jest swoistą mapą drogową określającą czego możecie Państwo oczekiwać w tym roku. Dodam, że opiniujący założenia finansowe Miasta Milanówka organ nadzoru czyli Regionalna Izba Obrachunkowa, nie miała zastrzeżeń i nie zgłosiła jakiejkolwiek uwagi do projektu budżetu i wieloletniej prognozy finansowej naszego miasta. Tym samym dziękuję tą drogą wszystkim pracownikom za wkład w tworzenie tego dokumentu, a radnym za wnioski do budżetu, sprawne i skuteczne procedowanie. Mając na względzie to, że budżet miasta nie jest z gumy, cieszę się, że uzyskaliśmy kompromis akceptowalny – jak widać – dla zdecydowanej większości organu stanowiącego, a droga zmian i rozwoju Milanówka zyskała tak wielką aprobatę radnych.

Zgodnie z deklaracją pragnę Państwa tą drogą poinformować o moich kluczowych działaniach ostatnich dni.  Jedną z wiodących spraw było podjęcie kroków zmierzających do ostatecznego rozwiązania kwestii generującego gigantyczne koszty ujęcia wody (SUW przy ul. Na Skraju). Prace nad uzyskaniem z niego wody o właściwych parametrach dopuszczających skierowanie tej wody do Państwa domów nie przynoszą efektu. Gigantyczne ilości metrów sześciennych wody wylewane do kanalizacji skutkują niebotyczną kwotą (łącznie), którą trzeba było uiścić za odprowadzenie tejże jako ścieków. W ten sposób – przepraszam, ale ten zwrot chyba najtrafniej opisze sytuację, „wlaliśmy” około 1 700 000 złotych do ścieków.  Nie ma akceptacji dla takiej marnotrawności. Zgodnie z uchwałą kierunkową Rady, urząd podejmie wszelkie możliwe kroki w celu  ustalenia, jakie przesłanki stały za takim niegospodarnym działaniem. Nie wykluczam konsekwencji prawnych.

Podobnie sprawa się ma z sytuacją prawną i dokumentacją związaną z przejęciem kładki nad torami PKP przez Milanówek. Aktualnie jest ona wyłączona z użytkowania, bowiem dalsze korzystanie z niej przez mieszkańców groziło wypadkiem. Urząd prowadzi działania zmierzające do naprawy i niezwłocznego przywrócenia funkcjonowania kładki. Równolegle prowadzona będzie analiza dokumentacji. Delikatnie mówiąc, już dzisiaj widać poważne nieprawidłowości i zaniechania ze strony poprzedniej władzy. Staramy się znaleźć w podległym mi urzędzie dokumenty poświadczające należytą staranność władz Milanówka przy przejmowaniu kładki. Nie kryję, nie jest to łatwe, dopuszczam możliwość, że zwyczajnie ich nie było! O dalszych krokach będę również Państwa informować.

Natomiast owocem spotkania z władzami PKP, również w kwestii kładki, są ustalenia, które sprawią, że koleje niebawem przystąpią do prac związanych z budową kolektora wód opadowych, a tym samym można liczyć na uruchomienie - być może już na przełomie lata i jesieni - tunelu pod torami. Bez odwodnienia byłoby to niemożliwe.  

Dzięki interwencji władz Milanówka nie stracimy dofinansowania na termomodernizację (ul. Warszawska 18a) oraz budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Odbyłem też liczne spotkania w związku z nowym masztem telefonii komórkowej przy ul. Warszawskiej, wspierając negatywne stanowisko oraz kroki mieszkańców zmierzające do wznowienia postepowania administracyjnego zezwalającego na tę budowę. W szczególności dotyczy to oceny w kontekście ochrony zabytków.

Ostatnie 10 dni procentowało spotkaniami z władzami ościennych samorządów, zmierzającymi do uzdrowienia sytuacji związanej z gospodarką odpadami komunalnymi i zielonymi. Istnieje realna szansa ponownego uruchomienia składowiska w Grodzisku Mazowieckim, które mogłoby przyjmować część odpadów z Milanówka. To może mieć niebagatelny wpływ na ceny tych usług.

Odbyło się spotkanie z burmistrzem Podkowy Leśnej w sprawie nawiązania ścisłej współpracy w zakresie bezpieczeństwa (Straż Miejska), p-poż (OSP), gospodarki odpadami, gospodarki w zakresie remontu dróg, oczyszczania ulic i pielęgnacja zieleni. Chcemy tutaj działać wspólnie.

Odbyło się też spotkanie dyrektorów jednostek oświatowych w kontekście funkcjonowania Referatu Usług Wspólnych i współpracy z jednostkami.

Na koniec pozostawiłem rzecz dotąd w Milanówku nieznaną. Jak zapewne Państwu wiadomo, stałem się celem gróźb karalnych, grożono pozbawieniem mnie życia. Szybkie działanie policji oraz zdecydowane kroki podległych mi pracowników sprawiły, że osoba, która dopuściła się tego przestępstwa, została zatrzymana i dobrowolnie poddała się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności (wyrok w zawieszeniu). Tą drogą dziękuję wszystkim za podjęte kroki, bowiem doświadczenia ostatnich dni pokazują, że rzeczywistość potrafi kreślić najczarniejsze scenariusze.

Burmistrz Miasta Milanówka

Piotr Remiszewski

Udostępnij na: