130 zawodników stanęło na starcie tradycyjnych mistrzostw w szachach szybkich, które 1 maja 2019 roku odbyły się w miejskiej hali sportowej w Milanówku pod honorowym patronatem Burmistrza Milanówka. Imprezę uroczyście otworzył w imieniu Pana Burmistrza – Sekretarz miasta Milanówka Piotr Iwicki.

Turniej należy do najbardziej znanych i lubianych imprez szachowych na Mazowszu. Dużą część uczestników stanowiły dzieci i młodzież, a wśród nich byli najlepsi juniorzy w Polsce, m.in. mistrz Polski Juniorów do lat 18 i brązowy medalista. Organizatorami zawodów byli:

• Burmistrz i Urząd Miejski Milanówka;
  • Milanowskie Centrum Kultury;
  • Hala Sportowa w Milanówku.

Zawody miały na celu popularyzację sportu szachowego na terenie Mazowsza i Milanówka. Cechowały się wysokim poziomem sportowym i organizacyjnym. Szachiści do Milanówka przybyli z wielu polskich miast i klubów: Warszawy, Białegostoku, Katowic, Starachowic, Grójca, Grodziska Mazowieckiego, Podkowy Leśnej, Łodzi, Teresina, Puszczy Mariańskiej, Pruszkowa, Radomia, Międzyborowa i oczywiście z Milanówka. Najmłodszy uczestnik był w wieku przedszkolnym, a najstarszy miał 83 lata.

Oba turnieje zostały rozegrane systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund po 15 minut dla zawodnika.

Zwycięzcą Mistrzostw Mazowieckich w szachach szybkich okazał się reprezentujący KSZ Hetman Katowice Błażej Kaleta. Zdobył 8 punktów. Najlepszym juniorem okazał się Jakub Fus, a najlepszym seniorem mistrz międzynarodowy Jan Adamski.

Mistrzem Milanówka Juniorów w szachach szybkich został Szymon Poziomkowski, który zdobył 9 punktów.

Oto lista najlepszej dziesiątki w Mazowieckich Mistrzostwach w szachach szybkich:

UKS Czternastka Warszawa

Oto lista najlepszej dziesiątki w Mistrzostwach Milanówka Juniorów w szachach szybkich:

6

Podczas uroczystego zakończenia mistrzostw zostały wręczone: puchary, medale, dyplomy, nagrody, a także czekolady dla dzieci.

Serdecznie dziękuję za przychylność, pomoc i poparcie dla tych szachowych imprez: Panu Burmistrzowi Milanówka Piotrowi Remiszewskiemu, Milanowskiemu Centrum Kultury, kierownikowi sportu w mieście przy MCK Włodzimierzowi Filipiakowi, Arturowi Arakowi z miejskiej hali sportowej i jego współpracownikom oraz Pani Annie Sawwidis dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 w Milanówku i wszystkim wolontariuszom.

Dzięki pomocy tych wszystkich ludzi ponownie mieliśmy świetną imprezę szachową w Milanówku. Wielu szachistów, którzy startowali w tym roku, na pewno zagra i w przyszłym.