4 września, w sobotę, mieszkańcy miasta, władze samorządowe oraz wszyscy, którzy kochają literaturę spotkali się na terenie zielonym za Pomnikiem Bohaterów by wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

 

Milanowskie wydarzenie uroczyście otworzył Vice-Burmistrz Miasta Milanówka – Pan Ryszard Raban, który przeczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników i organizatorów tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Utwór literacki, który wybrzmiewał w całym kraju charakteryzuje się mistrzowskim odmalowaniem postaci dramatu, niezwykłym wyczuciem języka a także znakomitym komizmem i ironią. Moralność Pani Dulskiej od ponad stu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem czego dowodem są liczne inscenizacje teatralne i telewizyjne dramatu. W Milanówku nie mogło być inaczej dlatego Miejska Biblioteka Publiczna poprosiła stowarzyszenie T-Art o włączenie się do Narodowego Czytania. Dzięki temu spod pióra Iwony Dornarowicz wyszła świetna adaptacja Moralności Pani Dulskiej przeznaczona do czytania. Aktorzy T-Artu postarali się natomiast o wystawienie „żywych obrazów” do dramatu. Inscenizacji towarzyszyła przepiękna muzyka inspirowana modernizmem.

Narodowe Czytanie poprzedziły warsztaty plastyczne dla dzieci. Na eko-rolce długości 15 metrów młodzi mieszkańcy miasta malowali kolorowe impresje związane z czytaniem, książką i bohaterami ulubionych bajek. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Elżbieta Abramczuk-Kalinowska wręczyła dyplomy i nagrody uczestnikom „Wakacyjnego wyzwania czytelniczego”. Tym samym gratulujemy młodym czytelnikom, którzy sprostali wakacyjnemu wyzwaniu i przeczytali co najmniej 16 książek. A oto lista tych, którym ta trudna rzecz się udała: Hanna Borowczyk, Pola Chróstowska, Julia Dłubisz, Piotr Dudek, Liliana Łuniewska, Dominika Mieczkowska, Paweł Pilich, Blanka Sierańska, Oliwia Sierańska, Fabian Szulkowski, Adam Valitalo, Ida Valitalo.

Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia tegorocznego Narodowego Czytania. Szczególne podziękowania kierujemy do: T-Art, Iwona Dornarowicz, Barbara Mazur - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Milanówku, Beata Pawłowicz, Anna Krysiak, Marta Goławska, Ewa Mazur, Hubert Sikorski, Maria Ołpińska, Adam Wodzyński, Zbigniew Kijewski, Maria Gmaj, Robert Krzyśków, Natalia Kłosińska, Ada Folwarska, Ala Jarmowicz, Ania Kaczorowska, Mateusz Grzeszyk, Ewa Szczepaniak – koordynatorka warsztatów plastycznych, Dawid Kosecki - nagłośnienie i realizacja dźwięku.

Dziękujemy naszym partnerom: Urzędowi Miasta Milanówka, Milanowskiemu Centrum Kultury.

Serdecznie dziękujemy sponsorowi wydarzenia - Cukierni Pacześni za pyszne pączki i ciastka dla dzieci.

To był wyjątkowy dzień, w którym wszyscy zjednoczyliśmy się przy rodzimej literaturze. Cieszymy się, że wspólne czytanie przyniosło tak wiele przyjemności uczestnikom imprezy.

Dziękujemy z całego serca niezrównanej milanowskiej publiczności, która jak zawsze dopisała i wysyłała moc pozytywnej energii! Jesteście wspaniali!

Sobotnie chwile z czytaniem zostały zatrzymane w kadrze przez Dawida Koseckiego i Ewę Szczepaniak. Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii z Narodowego Czytania 2021.

Zespół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Milanówku


14 Rozpoczecie Narodowego Czytania w Milanowku16 Czytanie i inscenizacja Narodowego Czytania w Milanowku15 Czytanie i inscenizacja Narodowego Czytania w Milanowku17 Mieszkancy na Narodowym Czytaniu w Milanowku13 Grupa Artystow Narodowego Czytania w Milanowku 18 Czytanie i inscenizacja Narodowego Czytania w Milanowku19 Czytanie i inscenizacja Narodowego Czytania w Milanowku20 Czytanie i inscenizacja Narodowego Czytania w Milanowku21 Czytanie i inscenizacja Narodowego Czytania w Milanowku27 Czytanie i inscenizacja Narodowego Czytania w Milanowku28 Czytanie i inscenizacja Narodowego Czytania w Milanowku29 Wreczenie kwiatow artystom Narodowego Czytania w Milanowku30 Wreczenie kwiatow artystom Narodowego Czytania w Milanowku31 Wreczenie kwiatow artystom Narodowego Czytania w Milanowku32 Wreczenie kwiatow artystom Narodowego Czytania w Milanowku01 Mieszkancy na warsztatach pt. Malowanie na Narodowe Czytanie01 Mieszkancy na warsztatach pt. Malowanie na Narodowe Czytanie02 Mieszkancy na warsztatach pt. Malowanie na Narodowe Czytanie04 Poczestunek od sponsora Paczesni05 Poczestunek od sponsora Paczesni06 Poczestunek od sponsora Paczesni07 Mieszkancy na warsztatach pt. Malowanie na Narodowe Czytanie08 Mieszkancy na warsztatach pt. Malowanie na Narodowe Czytanie09 Mieszkancy na warsztatach pt. Malowanie na Narodowe Czytanie10 Mieszkancy na warsztatach pt. Malowanie na Narodowe Czytanie11 Rozdanie nagrod uczestnikom Wakacyjnego Wyzwania Czytelniczego12 Rozdanie nagrod uczestnikom Wakacyjnego Wyzwania Czytelniczego25 Czytanie i inscenizacja Narodowego Czytania w Milanowku

Udostępnij na: