Logo Miejskiej Biblioteki Publicznej w MilanówkuW grudniu br. zakończył się projekt „Czytamy dzień i w nocy przy bibliotekarzy pomocy" realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Milanówku. Dzięki niemu młodzież i seniorzy mogli uczestniczyć w Warsztatach szybkiego czytania, a dzieci w Nocowankach w Bibliotece. 

Miejska Biblioteka Publiczna w Milanówku pozyskała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki", po to, by zaoferować młodszym i starszym czytelnikom twórczo spędzony czas, który na długo zostanie w ich pamięci. To się udało, sądząc po pozytywnych komentarzach uczestników Warsztatów szybkiego czytania i Nocowanek. Od września do grudnia 2018 r. biblioteka była miejscem edukacji i zabawy w gronie rówieśników, miejscem, do którego przychodzi się nie tylko, by wypożyczyć książki, ale też, by zdobywać nowe kompetencje, umiejętności. 

Warsztaty szybkiego czytania skierowane były dla dwóch grup wiekowych 12–15 lat i 60 plus. Uczestnicy każdej z grup odbyli 8 spotkań prowadzonych przez wykwalifikowanego instruktora, na których poprzez wspólne czytanie, naukę odpowiednich technik i ćwiczenia zwiększyli tempo czytania oraz poprawili rozumienie czytanego tekstu. 

Nocowanki, czyli spotkania dla dzieci połączone z nocowaniem w Bibliotece były czymś zupełnie nowym zarówno dla czytelników, jak i dla bibliotekarzy. W ramach projektu odbyły się 4 wydarzenia, każde mające inny motyw przewodni („Piraci", „Szalony chemik", „Superbohaterowie", „Magia świąt") i każde związane z inną lekturą. W każdej Nocowance uczestniczyło 20 dzieci w wieku 8-12 lat, którymi od 20.00 do 8.00 rano opiekował się zespół pracowników Biblioteki oraz profesjonalni animatorzy. Okazało się, że sen był najmniej pożądaną częścią programu Nocowanek. Dzieci do późna uczestniczyły w kreatywnych i zręcznościowych zabawach, a na dobranoc wspólnie czytały i omawiały lekturę oraz oglądały tematyczny film. Było wiele wrażeń, nie tylko związanych z nocowaniem poza domem, ale też atrakcjami zorganizowanymi przez bibliotekę. Rodzice dzieci, którym z racji ograniczonej ilości miejsc, nie udało się dostać na  Nocowanki, pytają o kolejne tego typu wydarzenia. Niestety, projekt „Czytamy dzień i w nocy przy bibliotekarzy pomocy" dobiegł już końca. Wraz z rozpoczęciem nowego roku Miejska Biblioteka Publiczna w Milanówku szuka jednak nowych pomysłów, by ciekawie zorganizować czytelnikom czas wolny. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń na: www.biblioteka-milanowek.pl.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Udostępnij na: