Grupa uczestników projektu Reaktywacja Społecznego Ogrodu Miejskiego w Milanówku

Dzięki wspólnej pracy małych i dużych Mieszkańców Milanówka Społeczny Ogród Miejski w Parku Zielony Dołek przy ul. Fiderkiewicza już wkrótce na nowo zazieleni się i rozkwitnie. W weekend 27-28 maja 2017 r. kilkunastoosobowa grupa ochotników wzięła udział w warsztatach na temat ogrodnictwa miejskiego, a swoją wiedzę od razu zastosowała w praktyce.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Zespół milanowskiej Fundacji Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth we współpracy z milanowską fundacją Musszelka w ramach projektu pn. Reaktywacja Społecznego Ogrodu Miejskiego w Milanówku, współfinansowanego z budżetu Miasta Milanówka. Projekt jest kontynuacją wiosennych działań z 2016 r., podczas których zespół Fundacji 4YOUth, wraz z wolontariuszami z Polski, Hiszpanii i Włoch oraz przy wsparciu lokalnych ekspertów, stworzył Społeczny Ogród Miejski. Przez całe lato ogród nie tylko cieszył oko Mieszkańców i dał im możliwość spróbowania świeżych warzyw i ziół, ale także stał się przyczynkiem do dyskusji na temat ekologicznych upraw i zdrowego stylu życia.

Podczas zajęć w tegorocznej, lokalnej edycji projektu, grupa mieszkańców i mieszkanek Milanówka zapoznała się z zasadami permakultury (samoregulujących się systemów rolniczych projektowanych na wzór ekosystemów naturalnych) oraz projektowania zrównoważonego, a potem wykorzystała tę wiedzę, wspólnie planując nasadzenia tak, aby rośliny korzystnie na siebie oddziaływały (połączenie zasad allelopatii z zastosowaniem techniki płodozmianu). Uczestnicy dowiedzieli się również, na czy polega profesjonalne kompostowanie. Do grupy uczestników dołączali okoliczni mieszkańcy, którzy zaciekawieni naszą inicjatywą, postanowili wesprzeć nas w pracach ogrodniczych i podzielić wiedzą ogrodniczą. W ogrodzie zostały posadzone i posiane m.in. rozmaite zioła i kwiaty, a także papryka, groch i sałata.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Urzędu Miasta Milanówka za umożliwienie prac, a także Dyrektorowi Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO nr 5 w Milanówku za udostępnienie sali, w której częściowo odbywały się nasze warsztaty.

Na przełomie sierpnia i września zaprosimy Mieszkańców na wspólne zbieranie i próbowanie plonów ze Społecznego Ogrodu. A już teraz zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do kontaktowania się z nami oraz włączania we wspólne, społeczne działania.

Katarzyna Klimowicz
koordynatorka projektu

Obejrzyj galerię zdjęć z Reaktywacji Społecznego Ogrodu Miejskiego w Milanówku

mwek projekt wspolfinansowany v2

Udostępnij na: