Logo Grow with Greater Warsaw

Stolica, w ramach projektu Grow with Greater Warsaw, wesprze w eksporcie lokalnych przedsiębiorców kwotą 22 mln zł. 21 czerwca 2017 r. odbyła się konferencja, na której podsumowano przygotowania do programu wsparcia małych i średnich firm z metropolii warszawskiej.

Grow with Greater Warsaw to pionierski projekt wsparcia dla początkujących i doświadczonych eksporterów, realizowany przez m. st. Warszawę we współpracy z 39 otaczającymi gminami wchodzącymi w skład tzw. Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF)*.

Jest to nasz kolejny, a zarazem największy w historii miasta, projekt wspierający przedsiębiorców. Rynek jest bardzo dynamiczny, w samej tylko Warszawie mamy ponad 400 tys. przedsiębiorstw – mówił podczas spotkania Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Konferencja podsumowująca ten program stała się okazją do wymiany doświadczeń na temat rozwoju eksportu MŚP oraz programów rozwoju przedsiębiorczości. Podczas spotkania przedstawiono szanse dla polskich przedsiębiorstw, związane z ekspansją na rynki pozaeuropejskie. Wskazywano również na uwarunkowania i bariery dla rozwoju polskiego eksportu, a także sposoby, jak państwowe wsparcie może przyczynić się do pozytywnych przełomów.

Małe i średnie firmy mają swego rodzaju barierę mentalną. Poprzez ten projekt dajemy im szansę wyjścia poza własne podwórko i zaistnienia w świecie – powiedział prof. Witold Orłowski, PwC.

Coraz bogatsza oferta różnorodnych, uzupełniających się instrumentów pomocy pozwoli na dalszy szybki rozwój polskiego eksportu, także na rynki pozaeuropejskie.

W ramach dotychczasowych przygotowań do programu Grow with Greater Warsaw, przeprowadzono kompleksową diagnozę potencjału eksportowego mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z aglomeracji warszawskiej, a także opracowano strategię internacjonalizacji MŚP z regionu. Kolejnym etapem, który rozpocznie się w 2018 r., będzie wdrożenie programów wsparcia dedykowanego dla MŚP ze specjalności: nowoczesna moda i projektowanie, rozwiązania informatyczne (ICT) i elektronika, innowacyjne tworzywa sztuczne, maszyny przyszłości (Przemysł 4.0) oraz zrównoważone przetwórstwo spożywcze. To właśnie te branże zostały uznane za szczególnie perspektywiczne podczas diagnozy potencjału eksportowego MŚP z metropolii warszawskiej.

Stolica to miejsce funkcjonowania wielu innowacyjnych przedsiębiorstw z ogromnym potencjałem, jednak, aby mogły rozwinąć skrzydła na rynkach międzynarodowych, niezbędna jest adekwatna pomoc. Program Grow with Greater Warsaw zakłada wsparcie edukacyjno-doradcze, które pozwoli firmom poznać specyfikę europejskich i globalnych rynków. Dzięki tej pomocy przedsiębiorcy zdobędą również umiejętności niezbędne do prowadzenia działalności eksportowej, tak aby w następnej fazie efektywnie uczestniczyć w pełni finansowanych ze środków projektu, wiodących międzynarodowych imprezach targowych. Zorganizowane w ramach projektu spotkania B2B przyczynią się zaś do zawarcia pierwszych kontraktów na zagranicznych rynkach, które poza Europą obejmują także państwa z różnych części Azji oraz Ameryki Północnej. Program GwGW ma długofalowe ambicje, ponieważ przyczyni się do wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw, które umocnią rolę Warszawy jako ważnego ośrodka globalnej gospodarki. Jest to zarazem projekt szczególnie atrakcyjny dla jego uczestników, którzy otrzymają wsparcie sięgające do 100% kosztów przedsięwzięć. Partnerzy gminni będą zaangażowani w proces promocji i rekrutacji przedsiębiorców oraz będą uczestniczyć w warsztatach i doradztwie. To wszystko przyczyni się do umocnienia regionalnej marki i spójności gospodarczej obszaru oraz pogłębienia wspólnych, synergicznych działań wszystkich gmin.

Program wystartuje w 2018 r., ale już dziś można zgłosić się do bazy i otrzymywać informacje o projekcie. Wystarczy wysłać e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z podaniem nazwy firmy, osoby do kontaktu, nr telefonu oraz adresu mailowego.

Grow with Greater Warsaw jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

*W skład Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poza m.st. Warszawa wchodzą gminy: Błonie, Brwinów, Czosnów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Jaktorów, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Leszno, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Radzymin, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka, Żyrardów.

Udostępnij na: