Przejdź do głównej treści
Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
×
Strona została przetłumaczona automatycznie.
Galerie
Artykuły
Tagi
Milanowski Liść Dębu

Krzysztof Wiącek

 

Krzysztof Wiącek to człowiek pełen empatii, zrozumienia, niosący bezinteresowną pomoc. W lutym 2023 roku otrzymał wyróżnienie w plebiscycie Żurawie Powiatu Grodziskiego w kategorii Wolontariusz Roku!

Od lat jest wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz koordynatorem Szlachetnej Paczki w Milanówku. Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Armii Krajowej w Milanówku, zaufanym reprezentantem kombatantów Powstania Warszawskiego na wszelakich uroczystościach publicznych. Zaangażowany działacz i instruktor ZHP. Odpowiada za rewitalizację części cmentarza miejskiego poświęconej ludziom, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Jest współtwórcą Izby Pamięci Żołnierzy AK w Milanówku. Na cmentarzu miejskim odnalazł zaniedbany nagrobek należący do kpr. Zdzisława Piwowskiego ps. „Zbór”, który zgłosił do Muzeum Powstania Warszawskiego w celu odrestaurowania.

W 2023 roku został uhonorowany statuetką Milanowskiego Liścia Dębu za wieloletnie zaangażowanie i pracę społeczną na rzecz Mieszkańców Milanówka.

Milanowski Liść Dębu

Mariusz Koszuta

 

Mariusz Koszuta mieszka w Milanówku od ponad 60 lat. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 3 w Milanówku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Grafiki w Warszawie. Był radnym Rady Miasta Milanówka IV kadencji.

Od 2002 r. należał do zarządu Towarzystwa Miłośników Milanówka i potem Milanowskiego Towarzystwa Letniczego, przyczyniając się do powstania takich inicjatyw jak: Twórczy Milanówek, Zaduszki Milanowskie, liczne tematyczne wystawy fotografii, wystawy jedwabnictwa, wieczory autorskie, liczne konkursy plastyczne oraz konkursy wiedzy dla dzieci i młodzieży. Brał udział w działaniach grupy inicjującej zorganizowanie w Milanówku pierwszych Europejskich Dni Dziedzictwa pn. „Milanówek Mały Londyn” oraz Festiwalu Otwarte Ogrody. Inicjator i realizator powstania Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej w ramach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Milanówku.

W 2023 roku został uhonorowany statuetką Milanowskiego Liścia Dębu za wieloletnie promowanie kultury, poszanowanie tradycji i pielęgnowanie historii.

Milanowski Liść Dębu

Monika Piekut

Monika Piekut od 38 lat działa aktywnie jako instruktor Związku Harcerstwa Polskiego w Hufcu im. Janusza Kusocińskiego w Milanówku. Jest doskonałym organizatorem cieszącym się wielkim uznaniem i zaufaniem podopiecznych oraz ich rodziców. Osoba kreatywna, pomysłowa, wychodząca naprzeciw nawet najtrudniejszym wyzwaniom.

Od wielu lat działa jako opiekun harcerzy ubiegających się o uzyskanie stopni instruktorskich. Pracuje nie tylko z dziećmi i młodzieżą, ale również z dorosłymi. Całą swoja aktywność na rzecz ZHP realizuje społecznie. W latach 2015-2019 pełniła funkcję Komendanta Hufca. Od lat organizuje i współorganizuje uroczystości oraz spotkania dla milanowskich rodzin. Co roku uczestniczy w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju mieszkańcom Milanówka.

Zawodowo jest nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 1. 

W 2022 roku została uhonorowana statuetką Milanowskiego Liścia Dębu za wieloletnią działalność społeczną na rzecz mieszkańców Milanówka.

Milanowski Liść Dębu

20221114 hanna mlynarska

Hanna Młynarska w Milanówku od 38 lat. Od zawsze angażowała się w życie lokalnej społeczności. Aktywnie udzielała się w Radzie Rodziców w milanowskich szkołach podstawowych oraz w Liceum przy ul. Piasta. Była Radną Miasta Milanówka VI, VII i obecnej VIII kadencji.

Jej działania skupiają się na sprawach socjalnych i społecznych, a także na pomocy osobom starszym. Aktywnie wspiera również osoby niepełnosprawne działając w ramach Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych. Jest współorganizatorem i inicjatorem wielu imprez miejskich oraz uroczystości patriotycznych. Praca w samorządzie to dla niej przede wszystkim służba na rzecz naszej małej ojczyzny.

Posiada niekwestionowaną wolę niesienia pomocy innym. Życzliwa, pomysłowa i kreatywna. Wykazuje się kompetencją, rzetelnością, a przede wszystkim ogromnym sercem.

W 2022 roku została uhonorowana statuetką Milanowskiego Liścia Dębu za zaangażowanie i pracę społeczną na rzecz mieszkańców Milanówka.

Milanowski Liść Dębu

Maria Barbarska

Maria Barbarska w Milanówku mieszka już ponad 40 lat. Przez ten czas realizowała wiele działań i angażowała się w życie lokalnej społeczności. Bezgranicznie poświęciła się środowisku milanowskich seniorów. Prezesem Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest już od wielu lat.

Przez ten czas budowała ofertę zajęć i aktywności angażujących zarówno ciała, jak i umysły. Poświęcając swój czas, poprzez społeczne działanie  organizowała wykłady z różnych dziedzin nauki, takich jak medycyna, sztuka czy geografia. Promowała również wiedzę o Milanówku i jego historii. Dbała, by seniorzy z MU3W zawsze byli obecni podczas uroczystości patriotycznych oraz innych działań organizowanych w naszym mieście.

Dzięki aktywności Pani prezes studenci Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mają możliwość zwiedzić nie tylko najciekawsze miejsca w Polsce, ale również za granicą. Poza organizowaniem działań MU3W zawsze wraz razem ze studentami uczestniczy we wszelkich aktywnościach, wyjazdach, wykładach czy spotkaniach. Jej działalność to dbałość o wysoki poziom i zróżnicowaną ofertę skierowaną do seniorów, ale to przede wszystkim znakomita integracja tej wyjątkowej grupy naszej lokalnej społeczności.  

W 2021 roku została uhonorowana statuetką Milanowskiego Liścia Dębu za działalność społeczną i zaangażowanie w integrację środowiska milanowskich seniorów.

Milanowski Liść Dębu

Małgorzata Osiadacz

Małgorzata Osiadacz od urodzenia mieszka w Milanówku, od lat jest społecznikiem aktywnie działającym na rzecz miasta i jego mieszkańców. Jeszcze w czasach szkolnych jako członek Ligi Ochrony Przyrody była propagatorką edukacji ekologicznej. Współorganizowała również akcję zalesiania i porządkowania Milanówka.

Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie i przez 22 lata pracowała jako lekarz w szpitalu na Turczynku. W trudnych latach 80-tych podejmowała współpracę z licznymi ośrodkami, by z „zagranicznych darów” pozyskiwać lekarstwa na potrzeby szpitala. Aktywnie uczestniczyła również w rozprowadzaniu cegiełek na budowę Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim. Przez lata organizowała i wspierała liczne działania prozdrowotne realizowane na terenie Milanówka. Jest lekarzem wielu pokoleń Milanowian, zawsze serdecznym zaangażowanym i pomocnym.

W 2021 roku została uhonorowana statuetką Milanowskiego Liścia Dębu za działalność na rzecz rozwoju profilaktyki prozdrowotnej oraz serce i troskę o zdrowiewielu pokoleń Milanowian.

Milanowski Liść Dębu

Łucja Świątkowska

Łucja Świątkowska urodziła się 17 września 1923 roku w Łodzi, skąd przed wybuchem II Wojny Światowej przeprowadziła się wraz z rodziną do Milanówka. Córka dyrektora technicznego Centralnej Stacji Jedwabniczej oraz absolwentka szkoły powszechnej i kompletów tajnego nauczania w Milanówku.

Żołnierz Wojskowej Służby Kobiet Armii Krajowej ps. „Wiśka” w V referacie łączności Obwodu „Bażant” Ośrodka „Mielizna”. Była łączniczką i pracowała w szpitalach powstańczych w Milanówku jako sanitariuszka. Aktywnie uczestniczyła w życiu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i nadal możemy liczyć na jej obecność w trakcie uroczystości patriotycznych organizowanych w naszym mieście.

Jako Absolwentka prowadzonej przez Władysława Jastrzębskiego Żeńskiej Szkoły Architektury oraz Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprojektowała:

  • emblemat Obwodu „Bażant” Armii Krajowej
  • sztandar ośrodka AK „Mielizna” (wspólnie z Feliksem Dzierżanowskim)
  • tablicę pamiątkową „W hołdzie Żołnierzom Armii Krajowej Ośrodka Mielizna” znajdującą się w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku.
  • nagrobek żołnierzy Armii Krajowej zabitych w Lasku Pondra 10 sierpnia 1944 roku, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Milanówku.

Odznaczona medalem Wojska, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką za Akcję „Burza” oraz Odznaką weterana Walk o Niepodległość.

W 2021 roku została uhonorowana statuetką Milanowskiego Liścia Dębu za patriotyzm i pielęgnowanie pamięci o działalności Armii Krajowej w Milanówku.

Milanowski Liść Dębu

Tadeusz Kuldanek

Tadeusz Kuldanek z Milanówkiem związany był od 1956 roku. Prezes dwóch prężnie działających milanowskich stowarzyszeń. Stowarzyszenia Pamięci Rodzinnej oraz Milanowskiego Towarzystwa Letniczego.

Propagator wiedzy historycznej w społeczności lokalnej zgodnie z zasadą „Ocalić od zapomnienia”. Celem jego działań było upamiętnienie bohaterów lokalnych, którzy tworzyli i rozwijali nasze miasto oraz jego architekturę i zabytki.

Na terenie swojej posesji przygotował stałą ekspozycję miniatur architektonicznych przedstawiających charakterystyczne obiekty architektoniczne z Milanówka, a wystawę „Milanówek 1899–2020” udostępniał mieszkańcom i turystom na elewacji własnego domu. W 2020 roku stworzył również wystawę inicjującą stałe upamiętnienie w naszym mieście Marszałka Józefa Piłsudskiego w formie „Ławeczki Marszałka”.

Należy także podkreślić jego ogromne zaangażowanie w organizację obchodów 100-lecia Gminy Milanówek. Był zastępcą Przewodniczącego Zespołu doradczo-inicjatywnego ds. organizacji tych obchodów oraz współautorem wyjątkowej książki „100 lat Gminy Milanówek 1919-2019” będącej posumowaniem milanowskiej historii.

Regularnie uczestniczył w wydarzeniach organizowanych w mieście, przede wszystkim patriotycznych, ale również kulturalnych takich jak Festiwal Otwarte Ogrody. Prekursor wydarzeń upamiętniających rodzinę Lasockich. Dbał o pamięć i popularyzację historii lokalnej jako elementu pamięci narodowej.

Nagrodę Milanowskiego Liścia Dębu otrzymał za działalność społeczną i edukacyjną na rzecz historii Miasta Milanówka oraz propagowanie jego dziedzictwa kulturowego.

Zmarł 15 listopada 2020 r.

Milanowski Liść Dębu

Doktor Ewa Kolecka

Pani dr Ewa Kolecka wychowała się na pojezierzu augustowskim. Studia medyczne rozpoczęła na Śląskiej Akademii Medycznej, a ukończyła na 2-gim wydziale lekarskim na Akademii Medycznej w Warszawie. Na uczelnię warszawską przeniosła się po zamążpójściu w 1992 roku. W kolejnych latach zrobiła specjalizację lekarza medycyny rodzinnej.

Kiedy ukończyła studia, w Polsce zaczęła się reforma opieki zdrowotnej, a Ona jako wolontariuszka zgłosiła się do szpitala w milanowskim Turczynku i wtedy też rozpoczęła się jej historia z Milanówkiem. Obecnie jest lekarzem rodzinnym pierwszego kontaktu.

Należy podkreślić jej ogromne zaangażowanie w działanie na rzecz swoich pacjentów, mieszkańców naszego miasta. Od lat z wyjątkową troskliwością dba o ich zdrowie. Jest lekarzem otwartym, bezinteresownym i uczulonym na problemy innych, zawsze gotową do udzielenia pomocy.

Nagrodę Milanowskiego Liścia Dębu otrzymała za wieloletnią działalność społeczną i za troskliwą opiekę medyczną okazaną Mieszkańcom Milanówka.

Milanowski Liść Dębu

Laureat Milanowskiego Liścia Dębu - Honorata Kuraszkiewicz

Założycielka i wieloletni prezes dwóch prężnie działających milanowskich Stowarzyszeń. Powstałego w 2002 roku Stowarzyszenia Kuźnia Milanowska oraz założonego w 2014 r. Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego.

W pierwszych latach działalności Kuźni Milanowskiej organizowała niezobowiązujące spotkania mam, które przerwały karierę zawodową na rzecz wychowania dzieci. Dzięki pasji i zaangażowaniu obecnie organizuje wykłady, wystawy, koncerty, a także Bal Niepodległości, który w bieżącym roku zorganizowała już po raz XVI. Jak sama mówi jest to czas aby cieszyć się i radować z tego, że mamy niepodległość. To kwintesencja wszystkiego, co może być radosne, przyjemne i uroczyste i co nawiązuje do najlepszych polskich tradycji radosnego świętowania. Ważnym elementem balu co należy podkreślić jest jego aspekt charytatywny. Uroczystość, która początkowo skupiała przede wszystkim milanowską społeczność, z każdym kolejnym rokiem zdobywała uznanie w coraz szerszych kręgach. Jej działalność spotkała się z wyrazami uznania ze strony Rady Polonii Świata która odznaczyła ją Medalem Paderewskiego za szerzenie kultury polskiej.

Była jednym z inicjatorów „Karty Dużej Rodziny”.

W 2014 roku zaangażowała się w organizację Biennale Malarstwa na Jedwabiu co przyczyniło się do założenia Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego, które formalnie rozpoczęło działalność w 2016 r. Od tego momentu rozpoczęły jej działania miały na celu przywrócenie społeczności Milanówka wiedzy o jego lokalnym dziedzictwie kulturowym – jedwabiu i jedwabnictwie.

Realizowane przez nią projekty przyczyniły się do wzrostu wiedzy o ważnej części lokalnego milanowskiego dziedzictwa kulturowego – jedwabnictwie. Przede wszystkim o historii dawnej fabryki jedwabiu naturalnego i o postaciach twórców polskiego przemysłu jedwabniczego – rodzeństwa Witaczków.

Wśród wielu projektów zrealizowanych na rzecz miasta należy wyróżnić mural upamiętniający rodzeństwo Witaczków oraz „Szlak Jedwabny”, który prowadzi śladami miejsc związanych z historią jedwabnictwa w Milanówku i w jego okolic.

Bez wątpienia na szczególne uznanie zasługuje jej zaangażowanie w utworzenie Wirtualnego Muzeum Jedwabnictwa, które mogło powstać dzięki zbieraniu licznych dokumentów i relacjom byłych pracowników zakładów oraz nieustannym gromadzeniu obiektów muzealnych.

Jej celem od dawna było i nadal jest utworzenie w Milanówku muzeum jedwabiu za co osobiście trzymam mocno kciuki.