Herb Lidzbarka Warmińskiego

Lidzbark Warmiński (niem. Heilsberg) to miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa olsztyńskiego. Aktualnie stolica powiatu, gminy miejskiej i gminy wiejskiej. Lidzbark Warmiński od 1350 r. do XIX wieku był stolicą Warmii i dawniej jej największym miastem. Miasto było ważnym ośrodkiem kultury w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, dlatego było niekiedy określane mianem Perły Warmii.

Przez długi czas było w panowaniu biskupów warmińskich. Był to też znaczny ośrodek gospodarczy, ustępujący swym znaczeniem na Warmii tylko Braniewu. W mieście znajduje się zamek biskupów warmińskich, który za dużą wartość artystyczną i historyczną w skali światowej, uznany został za pomnik historii zaliczony do grupy 0 zabytków. W mieście znajduję się jeden z ważniejszych w kraju zakład mleczarski Polmlek, główna siedziba grupy mleczarskiej Warmia.

W Lidzbarku Warmińskim co roku na przełomie sierpnia i września odbywają się Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry. W listopadzie zaczynają się Lidzbarskie Starcia Kabaretowe (eLeSKi),  które odbywają się co 3 miesiące aż do maja. Lidzbark Warmiński jest miasteczkiem, które w ostatnich latach coraz szybciej się rozwija. Wielość zabytków i imprez kulturalnych i sportowych o europejskim zasięgu przyciąga do miasta coraz więcej turystów.


Lokalizacja: