Laureat Milanowskiego Liścia Dębu - Anna Kuldanek

Związana z Milanówkiem od 1956 r. To absolwentka Szkoły Podstawowej nr 2 i Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Piasta 14 w Milanówku. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Pamięci Rodzinnej, którego od 2014 roku jest wiceprezesem.

Dzięki swojemu pedagogicznemu wykształceniu wie jak rozmawiać się z młodzieżą, stąd tak wielkie zainteresowanie udziałem w jej warsztatach i lekcjach muzealnych. Podczas wykładów rozpowszechnia wiedzę o życiu Michała Lasockiego, założycielu Letniska Milanówek, a także o milanowskich działaczach okresu okupacji.

„Ocalić od zapomnienia” to projekt zasługujący bez wątpienia na szczególne uznanie. Jej dom i ogród otwarty jest dla każdego kto chce poznać lokalną historię. Znajduje się w nim małe muzeum pamięci rodzinnej gdzie można podziwiać m.in. miniatury architektoniczne willi milanowskich i liczne pamiątki gromadzone od pokoleń.

Tworzy również tzw. Zakątki Pamięci Rodzinnej czyli wystawy poświęcone m. in. lokalnym bohaterom i ich rodzinom.

Należy podkreślić jej ogromne zaangażowanie w organizację tegorocznych obchodów 100-lecia Gminy Milanówek. Jest autorką kroniki dziejów szkoły na Piasta pt. „100 lat Gimnazjum i Liceum w Milanówku 1919-2019” oraz współautorką książki „100 lat Gminy Milanówek 1919-2019”, której premiera odbyła się w dniu wczorajszym. Ta publikacja jest wspaniałym posumowaniem naszej milanowskiej historii.

Warto podkreślić również fakt, że regularnie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych w mieście, przede wszystkim patriotycznych, ale również kulturalnych takich jak Festiwal Otwarte Ogrody. Jest prekursorem wydarzeń upamiętniających rodzinę Lasockich.

Dba o pamięć i popularyzację historii lokalnej jako element pamięci narodowej.

Udostępnij na: