Herb Miasta Milanówka

Dzisiaj odbyło się pierwsze spotkanie Sztabu Kryzysowego powołanego w związku z bezprawną wycinką drzew na prywatnej działce leśnej przy wiadukcie.

Z relacji Leśnika Powiatowego - właściciel działki (wraz z leśnikiem powiatowym i panią naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie) już tydzień temu w czwartek oznakowali drzewa, które nadawały się do ścięcia. Były to 22 suche i zniszczone drzewa. Teren, na którym stoją jest działką prywatną sklasyfikowaną jako las, objęty planem urządzenia. W poprzednią sobotę w nocy, Leśnik Powiatowy otrzymał od mieszkańców osiedla znajdującego się przy posesji, powiadomienie, że ktoś pomalował pozostałe drzewa. Na miejscu pojawiła się Straż Miejska, która wraz z nim farbą niebieską (policyjną) zamazała nielegalne oznakowania.  Nie powstrzymało to jednak ekipy wycinającej i zamiast 22 chorych drzew oznaczonych legalnie, ścięli w sumie ponad 60 zdrowych, najbardziej dorodnych drzew.

Ta działka leśna znajduje się w strefie konserwatorskiej i jest pod ochroną Konserwatora. W przypadku usunięcia drzew chorych (wycinka sanitarna) potrzebna jest zgoda jedynie Leśnika Powiatowego. Jeśli chodzi o wycinanie zdrowych drzew to konieczne jest zgłoszenie się do Starostwa i Konserwatora Przyrody. W wyjątkowych przypadkach, gdy jest podejrzenie, że drzewo zdrowe, może stwarzać zagrożenie potrzebna jest opinia dendrologa i na jej podstawie Konserwator może wydać zgodę. Tak nie było w tym przypadku. Mamy więc podstawy do złożenia do Prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

Takie zawiadomienie, wraz z wnioskiem o odtworzenie stanu pierwotnego, przygotowane przez Urząd Miasta Milanówka trafi jutro do Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim. Ścięte w sobotę drzewa po złożeniu zawiadomienia zostaną zabezpieczone przez policję jako materiał dowodowy i przeprowadzona zostanie ich inwentaryzacja przez pracowników Urzędu Miasta Milanówka i Starostwa.

Podsumowując, drzewa zostały ścięte bez zgody Starosty i Konserwatora Przyrody. Jutro zostanie złożone podpisane przez Burmistrza Miasta Milanówka, Piotra Remiszewskiego zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Udostępnij na: