Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

Pokaz filmu pt. Kraina Oświeconych

data wytworzenia: środa, 15 marca 2017,
data aktualizacji: piątek, 17 marca 2017

17 marca 2017 r. (piątek) o godz. 17:00 zapraszamy serdecznie na pokaz filmu pt. Kraina Oświeconych (reż. Pieter-Jan De Pue, Belgia 2015, 84 min.) w ramach cyklu Spotkania Geograficzne i Akademia Dokumentu 2016/2017. Miejsce projekcji – Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, budynek C Urzędu Miasta Milanówka, ul. Spacerowa 4.

O filmie:

Kręcona przez kilka lat porywająca wizualnie alegoryczna epopeja o Afganistanie, ukazanym przez pryzmat nieznanej wcześniej prawdziwej historii. Obserwujemy spektakularne panoramy afgańskiego krajobrazu: żyzne doliny, przysypane kurzem stepy, ośnieżone majestatyczne szczyty Hindukuszu i Pamiru. Poznajemy historię o mitycznych początkach Afgańczyków i ich narodu, a następnie o młodym Gholamie, który prowadzi dziki gang uzbrojonych kilkunastoletnich chłopców z plemienia Kuchi, którzy żyją w górach, całkowicie bez wsparcia dorosłych, palą i handlują opium, rozbrajają stare radzieckie miny, a następnie sprzedają materiały wybuchowe dzieciom pracującym w kopalni lapis lazuli. Za opium, które dostają w ramach okupu od szmuglerów narkotyków, otrzymują od amerykańskich żołnierzy złom wojskowy. Gdy Gholam zastanawia się nad przyszłością gangu po wycofaniu się Amerykanów z Afganistanu, inna szajka stara się utrzymać ścisłą kontrolę nad karawanami przemycającymi lapis lazuli przez płaskowyż Pamiru. Z drugiej strony obserwujemy bazę operacyjną bronioną przez amerykańskich i afgańskich żołnierzy próbujących zneutralizować postępy Talibów na peryferiach strefy Afganistanu kontrolowanej przez siły koalicyjne.

Organizatorzy:

  • Społeczne Towarzystwo Oświatowe w Milanówku
  • Społeczne Liceum Ogólnokształcące Nr 5 STO w Milanówku
  • Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

PS Przy okazji zapraszamy wszystkich miłośników geografii i nie tylko do odwiedzenia Automatycznej Stacji Pogodowej i Monitoringu Powietrza. Można tu znaleźć dane dla Milanówka: zanieczyszczenie powietrza PM10 i PM2.5; promenowanie UV; usłonecznienie oraz parametry wszystkich składników pogody. Zapraszamy!

« Wróć do listy aktualności